تبلیغات
انتخابات مجلس نهم در استان گلستان - منشور اخلاقی انتخابات در جمهوری اسلامی ایران
انتخابات مجلس نهم در استان گلستان
محمدرضا كاشفی: جریان را باید شناخت و به دنبال آن حركت كرد نه به دنبال افراد.انتخاب اصلح انتخابی است كه فارغ از قومیت و نژاد

آرشیو

← آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

منشور اخلاقی انتخابات در جمهوری اسلامی ایران

 

متن منشور


*فصل اول


اصول و ارزش‌های اخلاقی انتخابات
انتخابات سالم در جمهوری اسلامی ایران، تابع اصول و ارز‌ش‌های اخلاقی برآمده از متن فرهنگ دینی و هنجارهای پذیرفته ملی است كه همه اركان و عناصر دخیل در انتخابات خود را به رعایت آن‌ها ملزم می‌دانند. اساسی‌ترین اصولی كه سلامت اخلاقی انتخابات را تضمین می‌كنند عبارت‌اند از:


اصل اول: دین‌محوری و ارزش‌گرایی اسلامی
در جامعه دینی ما، اكثریت مسلمان و اقلیت‌های دینی (مسیحی، زرتشتی و كلیمی) به طور عمیق به دین گرایش دارند و آموزه‌ها و ارزش‌های آن را محترم می‌دانند، و همگی، رعایت معنویت و احكام دینی را ضروری می‌شمارند. این گرایش بستری مناسب برای رشد ارزش‌های ناظر به اخلاق بندگی را فراهم می‌سازدكه بر اخلاق در حیطه‌های فردی و اجتماعی تأثیری شگرف خواهد گذاشت. احترام به ارزش‌های مترقی دینی، معنویت‌خواهی، خشوع و سرسپردگی در برابر فرمان و اراده الهی، از لوازم اخلاق بندگی مورد تأكید ادیان آسمانی، به ویژه اسلام است، و در این میان آموزه توكل و توجه به قدرت پروردگار در تمشیت امور و تحقق نتایج، سهم بیشتری در اخلاق مناسب انتخابات دارد و زمینه انتخاب اصلح را فراهم می‌آورد. همه شركت‌كنندگان در انتخابات،احترام به این اصل اساسی را تعهد می‌كنند.


اصل دوم: كرامت انسانی و عزت نفس
توجه به ارزش‌‌محوری عزت‌نفس و كرامت انسانی می‌تواند فضایل اخلاقی مهمی را در عرصه‌های مختلف زندگی فردی و اجتماعی بپرورد، در عرصه انتخابات نیز این ارزش، از سویی الهام‌بخش معامله‌ناپذیری گوهر پرارج نفس انسانی با متاع پست طمع‌ورزی‌های مادی است، و از دیگر سوی، منادی شرافت ذاتی همه انسان‌ها و نفی هرگونه تبعیض و ستم بر آنان است. تأكید بر این دو پیام، آثار اخلاقی پربركتی بر سلامت انتخابات خواهد داشت. مشاركت‌كنندگان در انتخابات، در همه مراحل، التزام به این ارزش اخلاقی را بر خود لازم می‌شمرند.


اصل سوم: قانون محوری و قانون‌گرایی
احترام و رعایت قوانین انتخاباتی و دقت در حفظ حریم‌های قانونی، نشانه رشدیافتگی سیاسی و اجتماعی افراد وگروه‌های جامعه است. هرچند نهاد اخلاقی جامعه گاه به نقد اخلاقی مقررات حقوقی و قانونی می‌نشیند، تأكید بر این نكته را همواره در مقدمه نقد خود لازم می‌داند كه قوانین مصوب یك كشور تجلی اراده مردم و مرجع تعیین وظایف و حقوق همه افراد و نهادها، و خلاصه، ناموس اخلاقی آن كشور است، و بنابراین رعایت حرمت آن بر همگان الزامی است.


 

اصل چهارم: وفای به عهد و امانت‌داری
از اثربخش‌ترین فضایل اخلاقی در انتخابات، وفای به عهد و امانت‌داری است كه در همه اركان انتخابات، از مجریان و ناظران تا انتخاب‌شوندگان و مردم، جاری است. همه جریان‌ها و اركان انتخاباتی توجه به این موضوع مهم را بر خود لازم می‌دانندكه تمام مراحل انتخاباتی امانتی الهی و مردمی است و همگان در پیشگاه خداوند و مردم در قبال صیانت از آراء و سلامت برگزاری این مراحل مسئول‌اند.


اصل پنجم: احساس تعلق و مسئولیت جمعی
انتخابات عرصه تجلی مسئولیت و تعهد اجتماعی است و اساساً استمرار و پیشرفت حیات اجتماعی در گروه شناخت وظایفی است كه هر یك از اعضای جامعه در برابر خود و دیگران بر عهده دارند. همه اركان و عناصر دخیل در انتخابات با یادآوری مسئولیت خویش در پیشگاه خداوند و در برابر وجدان خود و ملت می‌كوشند تا خود را عمیقاً متعلق به جامعه دانسته، سرنوشت جمع را سرنوشت خود بدانند.
 
اصل ششم: پاسخ‌گویی و نقدپذیری
شرح صدر، تحمل مخالف و داشتن روحیه نقدپذیری و پاسخ‌گویی، فضیلتی است كه می‌تواند رقابت سالم انتخاباتی را ایجاد كند، ضریب تخلف و اشتباه مشاركت‌كنندگان در قدرت را كاهش دهد و در تلطیف اخلاقی فضای حاكم بر مراحل مختلف انتخابات بسیار اثرگذار باشد. همه شركت‌كنندگان در انتخاباتی، با پرورش این روحیه در خود، نقدهای خیرخواهانه را پذیرا هستند و در تمام مراحل خود را در برابر قانون، آیین‌نامه‌های انتخاباتی مراجع رسمی، وجدان جمعی و افكار عمومی پاسخ‌گو می‌دانند.


اصل هفتم: صداقت و راستی
صداقت و یك‌رویی در اندیشه، گفتار و رفتار اركان انتخابات نقشی بسزا در ایجاد امید و نشاط و روحیه اعتماد در افراد و گروه‌های اجتماعی دارد، و مهم‌تر اینكه، زمینه را برای تصمیم‌گیری مبتنی بر حقایق هموار می‌سازد. همه اركان و عوامل انسانی دخیل در انتخابات، با رعایت این اصل بنیادی اخلاقی، سلامت هر چه تمام‌تر انتخابات را تضمین خواهند كرد.


اصل هشتم: وفاق و اعتماد اجتماعی
همدلی و همراهی اركان و عوامل انسانی دخیل در انتخابات و پذیرش اختلاف نگرش‌ها و سلایق، ضامن تقویت وفاق و اعتماد متقابل و امنیت روانی اجتماعی می‌شود، كه خود ارزشی بنیادین به شمار می‌‌آید و عامل مهمی برای رشد فرهنگ اخلاقی تعامل و مشاركت جمعی است. اركان و عوامل انسانی انتخابات با پرهیز از همه منشأهای بدگمانی و تفرقه‌، بر ضرورت انسجام و اتحاد ملی برای پیشبرد اهداف انتخاباتی تأكید می‌ورزند، و از این رهگذر، سلامت اخلاقی انتخابات را تعهد می‌كنند.


اصل نهم: حق‌محوری و انصاف
انصاف را می‌توان به این قاعده عام اخلاقی مورد توافق همه مكاتب اخلاقی تفسیر كرد كه «هر آنچه برای خود می‌پسندی برای دیگران بپسند و هر چه برای خود نمی‌پسندی برای دیگران مپسند». روشن است اگر چنین قاعده‌ای همراه با روحیه تسلیم در برابر حقیقت، سرلوحه اندیشه و رفتار همه اركان و عوامل انسانی دخیل در انتخابات باشد، بسیاری از فضایل ایمنی بخش و انسجام‌آفرین انتخاباتی تضمین خواهد شد. به ویژه كاربرد این قاعده در مواردی كه قوانین و ضوابط حقوقی ابهام‌ها و نارسایی‌هایی دارند، راهنمای اندیشه و عمل اركان مرتبط با انتخابات بوده، مانع تعبیر و تفسیرهای خودخواهانه می‌گردد.


اصل دهم: مشاركت حداكثری
حضور مسئولانه در عرصه سرنوشت جمعی وظیفه‌ای دینی، اخلاقی و اجتماعی است كه بستر پویایی، نشاط و امیدواری مردمی را در حفظ و استمرار جامعه سالم فراهم می‌سازد، و انتخابات پرشور و مسئولانه یكی از این عرصه‌هاست. همه اركان وعوامل انسانی دخیل در انتخابات با رعایت ضوابط انتخاباتی، و با تعهد به منش و روش اخلاقی خویش، تقویت زمینه‌های حضور و مشاركت حداكثری قشرها و گروه‌های مختلف را موجب می‌شوند.


اصل یازدهم: همبستگی، استقلال و اقتدار ملی
حفظ همبستگی، استقلال و اقتدار ملی ضامن استمرار اجتماع و هویت ملی و نظام سیاسی كشور است. شركت‌كنندگان در انتخابات با توجه كامل به این موضوع مهم در عرصه فعالیت‌های انتخاباتی، حراست از تمامیت ارضی كشور و استقلال آن از بیگانگان را در كنار حفظ حرمت و كرامت گروه‌های گوناگون فرهنگی و پاره‌فرهنگ‌های زبانی، صنفی و قومی و مانندآن،همواره در نظر داشته، مسئولیت خود را در قبال تقویت این بنیادهای اقتدار ملی انجام می‌دهند.


اصل دوازدهم: پاك‌دستی و پرهیزكاری مالی
تقوا و پرهیزكاری، نقطه آغاز همه ارزش‌های اخلاقی، و تقوای مالی، عالی‌ترین نشانه رعایت تقوا در عرصه انتخابات است. مشاركت‌كنندگان در انتخابات در همه مراحل، با التزام به این ارزش متعالی به ترویج فرهنگ اخلاقی تقوا در جامعه كمك می‌كنند و به آسیب‌های فراوان اخلاقی‌ای كه در مسائل مالی و انتخابات امكان ظهور می‌یابند، مجال بروز نخواهند داد.
 
اصل سیزدهم: حفظ منافع ملی و مصالح اسلامی و احترام به آن‌ها
رعایت منافع ملی و مصالح كلی جامعه اسلامی، نشانه دوراندیشی و آینده‌نگری است كه التزام به آن در عرصه یك انتخابات سالم و سرنوشت‌ساز، ضرورتی اجتناب‌ناپذیر است؛ از این روی، همه اركان و عوامل انسانی دخیل در انتخابات باحزم و دوراندیشی خود، به منافع ملی و مصالح اسلامی احترام گذاشته، آینده‌ای ثمربخش و رو به رشد را فراروی انتخابات كشور هموار خواهند ساخت.


اصل چهاردهم: رشد تعالی فرهنگ‌ مناسب سیاسی اجتماعی
نقش‌آفرینی درست در انتخابات سالم، عرصه تربیت سیاسی و تمرین فرهنگ‌پذیری و اداره جمعی امور جامعه است. به این منظور، شركت‌كنندگان در انتخابات رشد و تعالی فرهنگ مناسب سیاسی،اجتماعی را به منزله وظیفه و اصلی اخلاقی، مدنظر می‌گیرند و در همه مراحل و زمینه‌های ناظر به انتخابات، تربیت سیاسی، اجتماعی جامعه را نتیجه‌ای گران‌قدر می‌دانند و به رشد و تعالی آن كمك می‌كنند.

فصل دوم


آیین رفتار اخلاقی در انتخابات


1.
مجریان و برگزاركنندگان (وزارت كشور، هیأت‌های اجرایی، نیروهای انتظامی و...)


1-1 اجرای قوانین و آیین‌نامه‌های انتخاباتی، به دور از اعمال سلیقه‌های جناحی، حزبی و شخصی.
2-1
پیروی از تفسیر مراجع رسمی صلاحیت‌دار از قوانین و مقررات انتخابات و پرهیز از اظهار یا اعلان تفاسیر سلیقه‌ای.
3-1
تعامل دوستانه و سازنده با اركان دخیل در انتخابات، در جهت برگزاری هرچه سالم‌تر و آرام‌تر آن.
4-1
به كارگیری افراد آموزش‌دیده و باتجربه و دارای حسن سلوك، بدون توجه به گرایش‌های سیاسی.
5-1
حفظ بی‌طرفی كامل در برخورد و تعامل با گرایش‌های مختلف سیاسی رقابت‌كننده در انتخابات.
6-1
فراهم‌سازی یكسان زمینه رقابت سالم برای همه نامزدها، به دور از هرگونه تبعیض در اعطای فرصت‌ها و امكانات.
7-1
اهتمام به مشاركت حداكثری صاحبان حق رأی
8-1
اطلاع‌رسانی دقیق و به موقع درباره وظایف محول به مراجع ذی‌ربط، رسانه‌ها و افكار عمومی
9-1
گزارش به موقع، شفاف و كامل تخلف‌های انتخاباتی به مراجع مربوط.
10-1
برخورد و تعامل برابر با گروه‌های مختلف قومی، مذهبی، جنسیتی، طبقاتی، صنفی و...
11-1
صیانت از آرای ملت و حساسیت درباره هرگونه تقلب و دست‌كاری و جلوگیری از آن.
12-1
انتقادپذیری و پاسخ در برابر مراجع قانونی و افكار عمومی.
13-1
حفظ بی‌طرفی در اظهارات رسمی درباره نامزدها و طرفداران آنان.
14-1
همكاری صمیمانه و همدلانه مسئولان سازمان‌ها، ادارات و نهادها با مجریان و ناظران در جهت برگزاری هر چه سالم‌تر و آرام‌تر انتخابات.
15-1
تلاش سازمان‌ها، ادارات و نهادها در جهت آموزش همگانی برای شركت آگاهانه و مسئولانه در انتخابات، به دور از هرگونه تهدید و تطمیع كادر اداری و مردم.
16-1
صیانت از اطلاعات شخصی، محرمانه و طبقه‌بندی شده سازمان‌های دولتی درباره انتخابات، به ویژه اطلاعات مربوط به نامزدها و داوطلبان.
17-1
برخورد قاطع و ضابطه‌مند نیروهای انتظامی با برهم‌زنندگان نظم عمومی و هنجارهای اجتماعی، و اهتمام جدی در انجام وظیفه انتظامی و حفاظتی در شعب اخذ رأی.
18-1
حساسیت‌ قانونی نیروهای انتظامی، در قبال حفظ حریم و حدود و ضوابط قانونی و برخورد بدون اغماض با قانون‌شكنان.
19-1
اجتناب‌ نیروهای نظام از ورود به جناح‌بندی‌های سیاسی و جانبداری یا مخالفت با نامزدها، گروه‌ها، احزاب یا جریان‌های انتخاباتی، و توجه به ایفای نقش حرفه‌ای خود در اتحاد و همبستگی ملی.


2.
ناظران: شورای نگهبان، قوه‌قضاییه و مجلس شورای اسلامی (در انتخابات شوراها)


1-2 احترام و رعایت قوانین و مقررات انتخابات در حوزه نظارت.
2-2
رعایت بی‌طرفی در نظارت و بررسی صلاحیت‌ها.
3-2
به كارگیری افراد آموزش دیده و باتجربه، بدون توجه به گرایش‌های سیاسی.
4-2
تأكید بر حضور كافی و مؤثر ناظران در همه شعب رأی‌گیری.
5-2
نظارت بر گزارش به موقع، شفاف و كامل تخلف‌های انتخاباتی به مراجع مربوط.
6-2
همكاری صمیمانه با مجریان و پرهیز از دخالت‌های غیرقانونی در كار آنان.
7-2
اطلاع‌رسانی به موقع از رد صلاحیت‌ها با حفظ حیثیت اجتماعی افراد.
8-2
رسیدگی دقیق و بهنگام به شكایات، با پرهیز از هرگونه تبعیض میان افراد و جریان‌های مختلف انتخاباتی
9-2
دقت در حفظ اسرار داوطلبان و نامزدها و صیانت‌ از اطلاعات طبقه‌بندی شده انتخاباتی.
10-2
رعایت حیثیت اجتماعی و آبروی نامزدها در تحقیقات محلی.
11-2
انتقادپذیری و پاسخ‌گویی در برابر مراجع قانونی و افكار عمومی.
12-2
تلاش قوه‌قضاییه در فراهم‌سازی زمینه‌ برخورد قاطع با تخلف‌های انتخاباتی.

3. مطبوعات و رسانه‌ها


1-3 رسانه‌های دولتی و عمومی
1-1-3
احترام به قوانین و مقررات انتخابات
2-1-3
اهتمام به آموزش، رشد و آگاهی عمومی در زمینه انتخابات و لوازم آن و تشویق مردم به مشاركت در انتخابات.
3-1-3
ترویج اصول و ارزش‌های اخلاقی انتخابات و بكارگیری ادبیات صادقانه، وحدت‌بخش، امیدواركننده و نشاط‌آور در عرصه انتخابات.
4-1-3
فراهم‌سازی زمینه بدون تبعیض برای تبلیغات همه نامزدها و جریان‌های انتخاباتی (در حدودی كه قانون اجازه می‌دهد)
5-1-3
حفظ بی‌طرفی كامل انتخاباتی و صیانت از لوازم انتخابات آزاد.
6-1-3
رعایت قواعد ناظر به آرامش و نظم عمومی در انتخابات و پرهیز از هرگونه فضاسازی به سود یا زیان حزب یا نامزد خاص.
2-3
رسانه‌های خصوصی
1-2-3
احترام به قوانین و مقررات انتخابات.
2-2-3
اهتمام به آموزش، رشد و آگاهی عمومی در زمینه‌ انتخابات و لوازم آن و تشویق مردم به مشاركت در انتخابات.
3-2-3
اهتمام به آموزش، رشد و آگاهی عمومی در زمینه انتخابات و لوازم آن و تشویق مردم به مشاركت در انتخابات.
4-2-3
ترویج نگاه وظیفه‌گرایانه و قانون‌مدار به تبلیغات انتخاباتی و پرهیز از نگاه كاسبكارانه به آن.
5-2-3
حمایت معقول و اخلاقی از حزب و جریان متبوع با پرهیز از تخریب و نادیده‌گرفتن شایستگی‌های احزاب و جریان‌های رقیب.
6-2-3
احترام به ارزش‌ها و دستاوردهای انقلاب و نظام اسلامی و پرهیز از انتشار مطالب موهن درباره افراد حقیقی و حقوقی.
7-2-3
رعایت قواعد ناظر به حفظ آرامش و نظم عمومی، و پرهیز از فریب افكار عمومی به سود یا زیان حزب یا نامزد خاص، و تحریك تعصبات قومی، مذهبی، صنفی، گروهی و محلی.
8-2-3
كمك به ایجاد فضای نقد منصفانه و مشفقانه درباره عملكرد اركان انتخابات و دوری از هرگونه اعتماد به گزارش‌ها و القائات بیگانگان و معاندان نظام اسلامی.


4.
نخبگان و شخصیت‌های تأثیرگذار


1-4 احترام به قوانین و مقررات انتخابات و كمك به ترویج روحیه قانون‌گرایی در جامعه.
2-4
تلاش برای رشد آگاهی عمومی، نشاط اجتماعی، و مشاركت آگاهانه و حداكثری در انتخابات.
3-4
توجه و احترام به ارزش‌های دینی و ملی در بیانیه‌ها و سخنرانی‌ها و موضع‌گیری‌ها.
4-4
توصیه به دقت و مطالعه در شناسایی احزاب، جریان‌های سیاسی یا نامزدهای انتخاباتی، و پرهیز از اظهارنظرهای غیرمسئولانه.
5-4
كمك به شناخت معیارهای نامزد اصلح و ایجاد روحیه نقد منصفانه و اخلاقی عملكرد اركان دخیل در انتخابات.
6-3
حفظ وقار و منزلت اجتماعی در مواجهه با سود یا زیان جریان‌های انتخاباتی.
7-4
حفظ هشیاری در برخورد با مخالفان نظام و پرهیز از اعتماد به بیگانگان و معاندان.


5.
داوطلبان، نامزدها، احزاب و ستادهای انتخاباتی


1-5 احترام به قوانین و مقررات انتخابات در همه مراحل انتخابات.
2-5
احترام به اصول و ارزش‌های اساسی نظام اسلامی؛ مانند اسلامیت، جمهوریت، استقلال، آزادی و عدالت
3-5
نگاه وظیفه‌گرایانه و خداپسندانه به ثبت‌نام و قرارگرفتن در معرض انتخاب مردم، و پرهیز از انگیزه‌های مادی و هواپرستانه.
4-5
كناره‌گیری و انصراف از داوطلبی و نامزدی در هر یك از مراحل انتخابات، در صورت آگاهی از حضور فرد یا افراد شایسته‌تر.
5-5
ترجیح مصالح عمومی و ملی بر منافع شخصی و گروهی
6-5
حفظ متانت و شرح صدر اسلامی در صورت رد صلاحیت شدن و دوری از جنجال‌آفرینی.
7-5
رعایت انصاف و ادب در برخورد با رقبا و احترام به قواعد اخلاقی رقابت.
8-5
رعایت اعتدال و پرهیز از اسراف و زیاده‌روی در هزینه‌ها
9-5
اهتمام به حفظ پاكیزه‌گی محیط زیست و پرهیز از آلودگی‌های محیطی در تبلیغات.
10-5
توجه به عزت‌نفس و كرامت انسانی و دور از هرگونه تهدید یا تطمیع، خرید و فروش‌های رأی، یا وام‌دار شدن به صاحبان ثروت و قدرت.
11-5
حفظ هشیاری تبلیغاتی و پرهیز از اتكا و اعتماد به بیگانگان و رسانه‌های معاند نظام، یا افشای اسرار نظام.
12-5
تعهد به شفاف‌سازی منابع مالی و هزینه‌های انتخاباتی، و اطلاع‌رسانی به افكار عمومی مردم و عدم استفاده از امكانات دولتی و عمومی.
13-5
رعایت انصاف در تبلیغات و اجتناب از زیرسؤال بردن دستاوردهای نظام اسلامی و نادیده‌ گرفتن زحمات و خدمات دولت‌ها.
14-5
تعهد به برنامه محوری در تبلیغات انتخاباتی، و پرهیز از كلی‌گویی و فریب افكار عمومی.
15-5
آموزش قوانین انتخابات و مفاد منشور اخلاقی به اعضای ستاد انتخاباتی و تأكید بر حفظ و رعایت آن‌ها.
16-5
همكاری صمیمانه و سازنده با برگزاركنندگان در جهت برگزاری هرچه سالم‌تر انتخابات.
17-5
پذیرفتن نتیجه انتخابات و پیگیری اعتراض‌ها یا شكایت‌های احتمالی از طریق نهادهای قانونی.
18-5
تبدیل فضای رقابت به فضای همكاری سازنده با جریان پیروز در انتخابات.


6.
انتخاب‌كنندگان


1-6 احترام به قوانین و مقررات انتخابات، و همكاری با مجریان و عوامل انتخابات
2-6
كسب آگاهی درباره قوانین مربوط به رأی‌دهندگان و رعایت دقیق آن‌ها.
3-6
مشاركت فعال و مسئولانه در انتخابات، به منزله وظیفه‌ای دینی و ملی، و تشویق محترمانه سایر شهروندان به مشاركت در انتخابات
4-6
تلاش برای كسب آگاهی دقیق درباره نامزدها و احزاب و برنامه‌های آن‌ها، برای اتخاذ تصمیم متعهدانه در انتخاب اصلح.
5-6
اهتمام به كسب آگاهی درباره معیارهای یك انتخاب درست و پرهیز از تعصبات قومی، مذهبی، محلی.
6-6
رعایت احترام نامزدها و احزاب‌ها و طرفداران آن‌ها.
7-6
اهتمام به نظارت اجتماعی و انجام درست فریضه امر به معروف و نهی از منكر در انتخابات برای پیشبرد اهداف یك انتخابات سالم.
8-6
شناخت اهمیت‌ و ارزش حق رأی، به منزله حقی غیرقابل واگذاری و معامله.
9-6
احترام به نگرش‌ها و سلیقه‌های مختلف سیاسی، و پرهیز از بدبینی و بدگمانی.
10-6
هوشیاری در برابر تبلیغات بیگانگان

 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.

درباره وبلاگ

مدیر وبلاگ : محمدرضا كاشفی

آخرین پست ها

جستجو

نظرسنجی

  • شما در انتخابات شركت می كنیدنویسندگان